Aanloopkosten: zo krijg je geld terug van de kosten vóór je start

Foto van Thijmen Licht

Thijmen Licht

Boekhouder bij Kees de Boekhouder

Je hebt de knoop doorgehakt: je wordt ondernemer, of misschien ben jij net begonnen. Hoera! In de aanloop naar je officiële start heb je waarschijnlijk al de nodige euro’s uitgegeven. Goed nieuws: die kosten – de zogenaamde aanloopkosten – kun je vaak gewoon aftrekken. In deze blog leggen we je precies uit hoe dit werkt.

Je hebt de knoop doorgehakt: je wordt ondernemer, of misschien ben jij net begonnen. Hoera! In de aanloop naar je officiële start heb je waarschijnlijk al de nodige euro’s uitgegeven. Goed nieuws: die kosten – de zogenaamde aanloopkosten – kun je vaak gewoon aftrekken. In deze blog leggen we je precies uit hoe dit werkt.

Kan jij wel wat hulp gebruiken? Bij Kees de Boekhouder helpen we dagelijks zelfstandige ondernemers om dit soort zaken correct in de boekhouding te verwerken, om zo optimaal gebruik te maken van de fiscale voordelen.

Belangrijkste punten

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

1

Wat zijn aanloopkosten?

Aanloopkosten zijn alle zakelijke uitgaven die je hebt gedaan om je onderneming van de grond te krijgen, nog vóórdat je officieel ingeschreven stond. Denk aan marktonderzoek, de kosten voor je domeinnaam, visitekaartjes of een adviesgesprek met een expert.

En ja, die dure camera of laptop die je als privépersoon hebt gekocht met het doel deze voor je zaak te gebruiken, valt hier ook onder. Je kunt deze items als het ware ‘verkopen’ aan je eigen bedrijf. Dit noemen we ook wel het inbrengen van privégoederen in de zaak.

2

De 5-jaarsregel van de Belastingdienst

Er is meer mogelijk dan je denkt, echt waar! Je mag namelijk kosten en investeringen die je tot vijf jaar voor het jaar van je start hebt gemaakt, alsnog opgeven in je eerste belastingaangifte. Let op: dit geldt wel alleen voor kosten die direct verband hebben met je onderneming; de noodzakelijke zakelijke kosten.

Heb je drie jaar geleden geïnvesteerd in bijvoorbeeld gereedschap of apparatuur wat nu de basis vormt voor je onderneming? Bewaar dan die factuur!

Afbeelding: Zakelijke lunch meeting tussen ondernemers

Zakelijke maaltijden zijn aftrekbaar bij:

3

Hoe zit het met de btw en de inkomstenbelasting?

Het opgeven van aanloopkosten levert je op twee fronten voordeel op:

  1. Btw-teruggave: De btw die je hebt betaald over je aanloopkosten, kun je in je allereerste btw-aangifte als voorbelasting terugvragen. Dat is vaak een lekker begin van je ondernemerschap.
  2. Inkomstenbelasting: De gemaakte kosten (exclusief btw) verlagen je winst. Hierdoor betaal je onderaan de streep minder inkomstenbelasting.


Let op:
Voor grotere aankopen (zoals die laptop) geldt dat je kijkt naar de dagwaarde op het moment dat je start. Een MacBook van drie jaar oud is immers niet meer hetzelfde bedrag waard als de nieuwprijs. Verder is het verstandig om te overwegen of je grotere aankopen in wil brengen als investering. Hier kun je meer lezen over hoe dat werkt.

Uitzondering

Over het algemeen is btw op etentjes in de horeca niet aftrekbaar. Dit is een belangrijke regel om te onthouden.

4

De gouden regel: bewaar je bonnetjes!

Het klinkt als een open deur, maar zonder bewijs geen aftrekpost. De Belastingdienst wil graag zien dat de kosten echt een zakelijk doel hadden. Zorg dus dat je alle facturen, bonnetjes en betaalbewijzen van de afgelopen jaren verzamelt.

Heb je die bon van de KVK-inschrijving nog? Die mag ook op de stapel. Het zijn misschien kleine bedragen, maar bij elkaar opgeteld is het toch een mooi voordeel dat je niet onbenut zou moeten laten.

5

Hoe geef je dit op bij je aangifte?

Nu je die stapel bonnetjes hebt verzameld, wil je natuurlijk weten waar je ze in moet vullen. Geen zorgen, dit is geen hogere wiskunde. Je verwerkt aanloopkosten in je allereerste belastingaangiftes van het jaar waarin je bent gestart:

  • De btw-aangifte: In je eerste btw-aangifte (meestal per kwartaal) tel je de btw van je aanloopkosten op bij de rest van je ‘voorbelasting’. Dit vul je in bij rubriek 5b. Het systeem van de Belastingdienst verrekent dit direct, waardoor je vaak een mooi bedrag terugkrijgt in plaats van dat je moet betalen. Een fijn welkomstcadeau!
  • De aangifte inkomstenbelasting: Aan het einde van het jaar geef je bij de aangifte inkomstenbelasting je totale kosten als ondernemer op. De aanloopkosten die je in de jaren vóór je start hebt gemaakt, trek je in één keer af als bedrijfskosten in je eerste boekjaar. Hierdoor valt je belastbare winst lager uit, en dat scheelt weer bij de afrekening.

Tip: Begin zo vroeg mogelijk met het bijhouden van je aanloopkosten. Zo houd je het overzichtelijk voor jezelf, en weet je zeker dat je geen enkele euro over het hoofd ziet bij het doen van de aangifte. Doe jij je boekhouding al met Kees de Boekhouder? Upload dan eenvoudig de uitgave en noteer in de omschrijving als notitie ‘aanloopkosten’.

6

Samenvatting

Heb je kosten gemaakt in de aanloop naar de start van je onderneming? Vergeet dan niet gebruik te maken van de belastingvoordelen en krijg geld terug via je btw-aangifte en de aangifte inkomstenbelasting. Voelt dit als startende zzp’er aan als een complexe opgave? Bij Kees de Boekhouder helpen we je graag om direct een goede start te maken. Zo kun jij je focussen op wat je écht leuk vindt: ondernemen. Interesse? Neem contact met ons op, we denken graag met je mee!

Bonnetjesscanner

Scan je bonnetje en wij verwerken het automatisch correct in je administratie.

Belangrijkste punten

Over de auteur: Thijmen Licht

Boekhouder bij Kees de Boekhouder

Klaar om kennis te maken?

Kan jij na het lezen van dit artikel nog wel wat hulp gebruiken en wil jij zeker weten dat de verwerking van aanloopkosten in je administratie correct is? Misschien is Kees de Boekhouder dan wat voor jou! Plan een vrijblijvend gesprek in om te ontdekken of de werkwijze van Kees de Boekhouder bij jou past.

Ervaringen

Kees de Boekhouder

“Makkelijk en overzichtelijk boekhoudprogramma met vriendelijke en behulpzame medewerkers”

(127 reviews)

Veelgestelde vragen

Dit zijn alle zakelijke kosten die je hebt gemaakt om je bedrijf te starten, nog vóór je inschrijving bij de KVK. Denk aan marktonderzoek, je domeinnaam of een laptop die je eerder privé kocht voor je zaak.

Je mag zakelijke kosten en investeringen tot wel vijf jaar voor je startjaar opgeven in je eerste aangifte. Bewaar dus goed je facturen van die periode; ze zijn geld waard.

 

Zeker! De btw die je vóór je start hebt betaald, vraag je in één keer terug als voorbelasting in je allereerste btw-aangifte. Dat is vaak een lekker startkapitaal.

Meer weten?

We leggen het je graag uit!

Plan een vrijblijvend, digitaal kennismakingsgesprek met ons in.

Nog meer nieuws